ادزیکا

حوزه ورود به کسب و کار آنلاین

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن یکی از عوامل مهم و تعیین‌کننده در تبلیغات

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن یکی از عوامل مهم و تعیین‌کننده در تبلیغات آنلاین، به‌ویژه در google ads، است. در این مقاله، به توضیح مفهوم امتیاز کیفی، اهمیت آن و راهکارهای بهبود امتیاز کیفی در گوگل ادز می‌پردازیم.

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن
امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

هدف مهم در کمپین‌های بازاریابی رسیدن به بهترین نتیجه در تبلیغات که کمترین بودجه را همراه داشته باشد. هرچقدر بتوان با بهینه کردن کمپین هزینه‌های اضافه را کاهش داد، بازدهی کمپین و نرخ بازگشت سرمایه آن تبلیغ بالاتر می‌رود. پلتفرم تبلیغاتی گوگل ادز ، یکی از بهترین ابزارهای برپا کردن کمپین‌های کلیکی و گرفتن ورودی برای وبسایت و یا وبلاگ و برنامه اندرویدی محسوب می‌شود. کارشناسان گوگل ادز همیشه به دنبال کاهش هزینه کمپین توسط کم کردن هزینه به ازای کلیک یا همان CPC هستند. مهم‌ترین عاملی که گوگل ادز برای کاهش شاخص PPC در نظر گرفته ، امتیاز کیفیت وبسایت یا همان جمله معروف Quality Score است.

شاخص امتیاز کیفی میزان کیفیت کمپین اجراشده در گوگل ادز را توسط معیارهای مختلف مشخص می‌کند. در این مقاله با شاخص امتیاز کیفی Quality Score و معیارهای آن آشنا می‌شویم و روش‌های مختلف برای بهبود این شاخص را بررسی می‌نماییم.

اگر هدف برگزاری کمپین گوگل ادز خود را با بودجه اندک و کمی دارید، توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

 

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست؟

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن
امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

 

یک کمپین گوگل ادز می تواند شامل تیتر یا عنوان تبلیغ، Description یا توضیح کوتاه تبلیغ، Landing page یا لینک صفحه فرود و کلمه‌های کلیدی شود.

تبلیغ در صورتی به کاربر هدف نمایش داده می‌شود که، کلماتی را سرچ کند که در کمپین اضافه شده باشد. امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

امتیاز کیفی یک ارزیابی از کیفیت تبلیغات شما در گوگل ادز است. این امتیاز براساس عواملی مانند رفتار کاربران، محتوای تبلیغ، و رلوانس کلمات کلیدی با صفحه مقصد، تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، امتیاز کیفی نشان‌دهنده این است که تبلیغ شما چقدر متناسب با نیازها و علاقه‌های کاربران است.

چگونه امتیاز کیفی بر تبلیغات گوگل تاثیر می گذاره

شرکت گوگل در گوگل ادز برای تعیین کیفیت تبلیغ کمپین مشتریان خود، یک شاخص مهم بنام Quality Score را معرفی نمود. امتیاز کیفی برای هر کلمه کلیدی در یک کمپین به‌صورت مجزا محاسبه می‌شود و مقدار آن هم بین عدد 1 تا 10 می باشد. این شاخص کیفی در کنار هزینه هر کلیک ورودی یا CPC رتبه تبلیغ را در مقایسه با رقبا مشخص می‌کند.

فرض نمایید که کسب‌وکار شما می خواهد در کلمه کلیدی مهمی مانند خرید گیفت کارت ,خود را در نتایج جست‌وجوی گوگل نمایش بدهد. قطعاً روی این کلمه کلیدی سایت ها و کسب‌وکارهای دیگری نیز به دنبال تبلیغ به ازای همین کلمه کلیدی می باشند. در این وضعیت مهم می باشد که تبلیغ وبسایت کدام کسب‌وکار در صفحه اول و بالای نتایج جست‌وجو قرار گیرد.

بر اساس الگوریتمی که گوگل ادز مشخص کرده، جایگاه تبلیغ شما اینطوری حساب می شود که به میزان هزینه‌ای که حاضر هستید برای یک تبلیغ خرج کنید و میزان کیفیت تبلیغ شما که همان امتیاز کیفی می شود بستگی دارد. پس اگر کسب‌وکار شما امتیاز کیفی بالاتری داشته باشد؛ می‌تواند با هزینه کمتر، رتبه بهتری در تبلیغات داشته باشد.

اهمیت امتیاز کیفی در گوگل ادز:

امتیاز کیفی در گوگل ادز اهمیت بسیاری دارد. امتیاز کیفی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر نمایش تبلیغات شما و هزینه‌های تبلیغاتی داشته باشد. تبلیغات با امتیاز کیفی بالا به نمایشگاه تبلیغاتی گوگل اولویت می‌دهند و معمولاً هزینه‌های کمتری دارند، در حالی که تبلیغات با امتیاز کیفی پایین ممکن است با هزینه‌های بیشتری نمایش داده شوند.

جایگاه تبلیغ برابر است با امتیاز کیفی * هزینه هر کلیک

امتیاز کیفی بالا نشان‌دهنده این می باشد که تبلیغ شما مناسب می باشد و محتوای آن برای کاربرانی می باشد که قرار است تبلیغ شما به آن‌ها در سرچ گوگل نمایش داده شود.

گوگل ادز همیشه به دنبال یک سیستم برد برد می باشد. هنگامی که گوگل یک تبلیغ مرتبط و باکیفیت را در جایگاه بهتر به مخاطبان خود نمایش دهد، احتمال اینکه کاربران روی آن تبلیغ کلیک کنند بالا میرود؛ در نتیجه هم ورودی آن وبسایت و کسب‌وکار بیشتر می‌شود و هم درآمد گوگل ادز بالاتر می‌رود.

چون سیاست گوگل ادز یک دیدگاه بلندمدت است، پس حاضر می شود تا هزینه کمتری به ازای هر کلیک از تبلیغ‌های باکیفیت بگیرد؛ چون این مورد را می‌داند که در مجموع به دلیل تعداد کلیک بیشتر، کم بودن CPC به راحتی جبران می‌شود. در ادامه مقاله باما باشید تا با عوامل تأثیرگذار در محاسبه امتیاز کیفی بیشتر آشنا می‌شوید.

معیارهای اثرگذار در محاسبه امتیاز کیفی

گوگل ادز برای پیشگیری از سوءاستفاده، یک فرمول مشخصی را برای محاسبه شاخص امتیاز کیفی معرفی نکرده است؛ اما بر اساس تحقیق‌های زیاد و مشاهده عدد این شاخص در کمپین‌های مختلف توانسته‌اند تا معیارهای اصلی مؤثر در محاسبه Quality Score را به‌دست آورند. در ادامه مقاله به معرفی معیارهای محاسبه امتیاز کیفی پرداخته می‌شود.

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

 

نرخ کلیک به نمایش ( CTR )

مهم‌ترین معیار در محاسبه امتیاز کیفی میزان نرخ کلیک می باشد. درک این قضیه بسیار ساده می باشد. هرچقدر که میزان کلیک روی تبلیغ به نسبت تعداد نمایش آن بالاتر باشد، کیفیت آن تبلیغ از نظر گوگل بالاتر است و با کمال رضایت تبلیغ را به کاربران بیشتری نمایش می‌دهد تا درآمد بیشتری هم کسب کند و شما هم از این قضیه سود ببرید.

نمی‌شود مقدار مشخصی برای نرخ کلیک خوب در نظر گرفت؛ چون که این شاخص در صنعت‌ها و کمپین‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد؛ ولی میانگین نرخ کلیک در تبلیغات گوگل حدود 2 درصد می باشد. هر کسب‌وکاری می‌تواند با اجرای کمپین‌های مختلف میزان حدودی نرخ کلیک خود را به‌دست آورد و سپس سعی در افزایش آن داشته باشد.

ارتباط و تناسب متن تبلیغ با کلمه کلیدی

معیار بعدی در محاسبه Quality Score , میزان ارتباط تبلیغ شما با کلمه کلیدی تبلیغی است. اگر مخاطب در هنگام جست‌وجوی یک عبارت، تبلیغ بی ربطی را در صفحه ببیند، حس خوبی نخواهد گرفت که همین موضوع برخلاف هدف گوگل می باشد. از همین رو گوگل با کم کردن امتیاز کیفی آن وبسایت سعی می‌کند تبلیغ‌های نامرتبط را از نتایج خود حذف کند تا کاربر تجربه ناخوشایندی پیدا نکند.

در حالت کلی هرچه ارتباط متن تبلیغ با کلمه کلیدی جست‌وجو شده کمتر باشد,میزان نرخ کلیک هم کاهش می‌یابد؛ ولی ممکن است یک تبلیغ بتواند با تیتر و متن جذاب و خاص و جتی باوجود مرتبط نبودن، کلیک بگیرد اما این کار در طولانی‌مدت عملی نیست و رضایت کاربران را نمی تواند جلب کند. از همین رو این معیار در کنار نرخ کلیک به‌صورت مجزا قرار گرفته است. امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

امتیاز کیفی صفحه فرود

مهمترین هدف صفحه فرود تبدیل بازدیدکننده‌ها به سرنخ‌هایی است که بتوان از آن‌ها اطلاعاتی گرفت و ثبت کرد و ایجاد محتوای جذاب، متناسب و ارائه اطلاعات مفید برای کاربران، به بهبود امتیاز کیفی کمک می‌کند.

گوگل ادز با هدف بالا بردن رضایت مخاطبین با نشان ندادن تبلیغ‌های نامرتبط به آن‌ها، به میزان ارتباط صفحه فرود با کلمه کلیدی و متن تبلیغاتی بسیار حساس است. اگر یک کاربر به صفحه فرودی نامرتبط با کلمه کلیدی سرچ شده که به دنبال آن بوده است منتقل شود؛ از تبلیغات گوگل ناراضی می‌شود. به همین خاطر گوگل با کاهش امتیاز کیفی در صفحه فرودهای بی‌کیفیت و نامرتبط با کلمه کلیدی، این تبلیغات را سعی می کند حذف کند.

روش هایی که گوگل کیفیت و ارتباط صفحه فرود یک تبلیغ را محاسبه می‌نماید این است که با کمک گرفتن از شاخص‌هایی مهمی مانند سرعت باز شدن صفحه فرود، میزان زمان ماندن کاربر در صفحه و میزان بانس ریت آن است.

سابقه اکانت گوگل ادز

هنوز در مورد اثر سابقه قبلی یک وبسایت بر شاخص امتیاز کیفی به‌صورت دقیق ثابت نشده است. اما بعضی منابع ادعا می کنند که ظاهرا سابقه قبلی یک اکانت گوگل ادز و موفقیت کمپین‌های اجراشده در گذشته در تعیین Quality Score یک کمپین در حال اجرا می تواند مؤثر باشد؛ ولی یک سری منابع دیگر هم هستند که این موضوع را شایعه و افسانه عنوان کرده و سابقه قبلی اکانت گوگل ادز را بی‌تأثیر می‌دانند!

در هر حال به خاطر ‌عدم توانایی در تغییر کمپین‌هایی که در گدشته بوده است , این معیار حتی اگر هم وجود داشته باشد، از اهمیت بسیار کمتری نسبت به معیارهای قبلی برخوردار می باشد.

اهمیت بالا بودن امتیاز کیفی وبسایت

  • بهبود تجربه کاربری :

    هنگامی که تبلیغ باکیفیت و مرتبط به مخاطبان نمایش داده شود، تعامل با کسب‌وکار با حس و تجربه بسیار خوبی شروع می‌شود. این نظر در ادامه ارتباط مخاطبان با وبسایت تا خرید احتمالی  آنها و تبدیل شدن به مشتری وفادار، همراه آن‌ها است. پس تلاش برای بهبود امتیاز کیفی یا همان Quality Score فقط مربوط به هزینه نیست و می‌تواند مزایاهای مداوم داشته باشد.

  • کاهش هزینه هر کلیک :

    همان‌طور که در قسمت قبلی هم گفته شد شاخص Quality Score و CPC یا هزینه هر کلیک به‌صورت مستقیم در جایگاه نمایش تبلیغ نسبت به رقبا نقش مهم و بیشتری دارند. پس اگر بشود امتیاز کیفی تبلیغ را بالا برد، به همان اندازه هم می‌شود هزینه کمتری را برای هر کلیک در کمپین در نظر گرفت.

  • افزایش نرخ بازگشت سرمایه کمپین :

    برای محاسبه نرخ بازگشت سرمایه به میزان سود کمپین نسبت به هزینه‌های انجام‌شده بستگی دارد. با کاهش هزینه هر کلیک خرج کمپین برای گرفتن تعداد ورودی مشخص کاهش می‌یابد. همچنین به دلیل مرتبط بودن تبلیغ و صفحه فرود با جست‌وجوی کاربران، نرخ تبدیل ورودی‌ها به سرنخ و در ادامه به مشتری بیشتر می‌شود. پس سود نهایی کمپین نیز افزایش یافته و در آخر از دو سمت ROI کمپین بالا می‌رود.

انواع روش‌های افزایش Quality Score امتیاز کیفی

در قسمت پایانی این مقاله به یک سری تکنیک‌ها برای افزایش شاخص امتیاز کیفی در تبلیغ کمپین گوگل ادز پرداخته می‌شود. در کلمه‌های کلیدی پرطرفدار و پررقابت مقدار 8 تا 10 برای امتیاز کیفی Quality Score عدد خوب به بالا به‌حساب می‌آید. در کلمه‌های کلیدی عادی و معمولی هم این امتیاز تا عدد 7 هم می‌تواند پایین بیاید. اما در کل مقدار کمتر از 7 به هیچ عنوان نمی‌تواند عدد خوبی باشد و شما باید از طریق روش‌های که در پایین توضیح داده شده به افزایش این شاخص یپردازید.

چگونه امتیاز کیفی بر تبلیغات گوگل تاثیر می گذاره
چگونه امتیاز کیفی بر تبلیغات گوگل تاثیر می گذاره

 

برای بهبود هر شاخصی باید معیارهای مؤثر در آن بهتر شوند. پس برای بهبود امتیاز کیفی Quality Score باید تلاش شود تا نرخ هر کلیک، ارتباط متن تبلیغ و صفحه فرود با کلمه کلیدی مدنظر و کیفیت آن‌ها افزایش یابد. امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

بهینه کردن متن تبلیغ

هر تبلیغ در گوگل دارای یک تیتر (عنوان) و توضیح می باشد. این متن تبلیغ, باید با هدف تبلیغ و صفحه فرود آن کاملاً مرتبط باشد. همچنین متن تبلیغ باید دارای یک جذابیت خوبی باشد تا مخاطبان را ترغیب کند تا روی متن تبلیغ کلیک کنند تا با این کار نرخ کلیک هم افزایش ‌یابد.

در هنگام نوشتن متن تبلیغ باید از تکنیک‌های کپی رایتینگ و تبلیغ‌نویسی استفاده نمود و در کنار آن به مرتبط بودن و ربط داشتن متن با صفحه فرود دقت کرد. با این کارها می‌توان تا حد خوبی امتیاز کیفی Quality Score را افزایش داد.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

اولین کار در راستای بالا بردن امتیاز کیفی، انتخاب بهترین کلمه‌های کلیدی مناسب برای کمپین شما می باشد. بعد از ورود یک کلمه کلیدی به کمپین باید نوع آن که میزان نزدیکی عبارت‌های جست‌وجو شده به کلمه کلیدی انتخاب‌شده را مشخص می‌کند، انتخاب شود. همچنین با استفاده از امکان Negative Keyword عبارت‌های نامرتبط با تبلیغ را حذف کرد. چونکه شاخص Quality Score برای هر کلمه کلیدی به‌صورت مجزا و جدا محاسبه می‌شود، در این وضعیت انتخاب نوع کلمه کلیدی بسیار اهمیت دارد. با انتخاب اشتباه کلمه کلیدی و نوع آن ممکن است تبلیغ کمپین در عبارت‌های نامرتبط نمایش داده شود که این کار روی امتیاز کیفی تاثیرگذار بوده و آن را به‌شدت کاهش می‌دهد.

پس با تحقیق اولیه کلمات کلیدی و انتخاب مناسبترین کلمه باید تلاش کرد تا تبلیغ فقط و فقط در جست‌وجوهای کاملاً مرتبط با تبلیغ و صفحه فرود به نمایش دربیاید.

بهینه‌سازی صفحه فرود

آخرین کار و قدم در بالا بردن و افزایش Quality Score ,بهینه کردن صفحه فرود کمپین خود است. صفحه فرود شما باید کاملاً مرتبط با متن تبلیغ و کلمه کلیدی باشد تا هنگامی که مخاطب وارد صفحه شود این پیوستگی را ببیند.

بهینه‌سازی صفحه فرود سایت باعث می‌شود تا شاخص‌های مهمی همانند میزان زمان ماندن کاربران در صفحه افزایش یابد و نرخ ریزش هم کاهش یابد.

 

نتیجه گیری درباره Quality Score امتیاز کیفی

با بهبود امتیاز کیفی در گوگل ادز، می‌توانید به بهترین نحو از تبلیغات خود استفاده کرده و نتایج بهتری را کسب کنید. با رعایت عوامل مؤثر بر امتیاز کیفی و اجرای راهکارهای بهینه‌سازی، می‌توانید بهبود قابل توجهی در عملکرد تبلیغات آنلاین خود داشته باشید.

هرچقدر هم که نکات هاو تکنیک‌های اجرای کمپین را به خوب رعایت کنید بازهم نتیجه خیلی از قسمت‌ها فقط در عمل مشخص می‌شود. به همین خاطر هیچ‌وقت نباید تست و بازیابی و آزمایش کردن را از یاد برد. بهترین روش بهینه اجرای کمپین این است که اول با قرار دادن محدودیت روزانه در بودجه فقط بیایید و قسمتی از آن را برای گرفتن تعداد کمی کلیک هزینه کرد.

حال گوگل ادز در گزارش خود نشان می‌دهد که این کلیک‌ها مربوط به چه کلمه‌های کلیدی بوده‌اند و برای هر کلمه کلیدی مقدار امتیاز کیفی یا Quality Score را نشان می‌دهد. با این گزارش می‌توان موفقیت اولیه متن تبلیغ و صفحه فرود را مشخص کرد و پی برد و در صورت هرگونه مشکل در عوامل تأثیرگذار روی امتیاز کیفی، با رفع آنها توسط روش‌هایی که در قسمت های قبل گفته شده ، ادامه کمپین را بهینه کرد. و با تکرار این روش می توانید به نتایج به‌صورت مداوم امتیاز خود را بهتر کنید. امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

مقاله هایی که ممکنه براتون جالب باشه :

برترین پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین در سال 1403

آموزش تصویری 0 تا 100 نصب گوگل آنالیتیکس برای آنالیز وبسایت

آموزش 0 تا 100 تبلیغ در گوگل ادز یا ادوردز سابق

 

امتیاز کیفی (Quality Score) در گوگل ادز چیست و راههای افزایش آن

چگونه امتیاز کیفی بر تبلیغات گوگل تاثیر می گذاره , تعریف امتیاز کیفی و 6 روش بالا بردن Quality Score

چگونه امتیاز کیفی بر تبلیغات گوگل تاثیر می گذاره , تعریف امتیاز کیفی و 6 روش بالا بردن Quality Score, تعریف امتیاز کیفی و 6 روش بالا بردن Quality Score

آنچه می خوانید:

شاید این مطالب را بپسندید

پشتیبانی سایت تبلیغاتی ادزیکا
پشتیبانی سایت ادزیکا
برای تماس, فرم را تکمیل کنید
تماس با کارشناسان ما:
09121234567
ورود به سایت
اگر اکانت ندارید ابتدا از دکمه زیر ثبت نام کنید
اکانت گوگل ادز